n w    w w w w

baner
You are here:  
large small default
PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 14
ZayıfEn iyi 

 

  • Katarakt nedir?

Katarakt göz içinde bulunan lensin saydamlığını kaybedip bulanıklaşmasıdır. Bulanıklaşan lens dolayısıyla göz içerisine giren ışık miktarı azalacaktır. Bu nedenle buzlu cam arkasından bakıyor gibi görme keskinliğinde azalma olacaktır.

  • Katarakt sık görülür mü?
Katarakt, Dünyada en sık körlük nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm körlüklerin %40 dan fazlası katarakta bağlıdır. Katarakt ileri yaş hastalığıdır ve 2020 yılında Dünyada 60 yaş üzerinde 54 milyon insanın katarakt dolayısıyla kör olacağı tahmin edilmektedir.

  • Katarakt gelişiminde rol oynayan faktörler nelerdir?
Katarakt multifaktöriyel bir hastalıktır, yani gelişimde birden çok etken rol almaktadır. Bunlar içinde en önemli etkende ileri yaştır. Ayrıca, genetik, çevresel, sosyoekonomik ve biyokimyasal faktörlerde önem arz etmektedir. Katarakt gelişimine neden olan faktörler arasında, travma, güneş ışığı (Ultraviyole-B), beslenme bozuklukları, Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı), sigara ve alkol kullanımı, kortizon içeren ilaç kullanımı ve glokom (Göz Tansiyonu) önemlidir.

  • Katarakt görmemi nasıl değiştirir?
Kataraktın en önemli bulgusu görme keskinliğinde azalmadır. Bunun dışında katarakt, kamaşma olarak adlandırılan ışık yansımalarına neden olabilmektedir. Gözlük numarasında myopiye kayış ise daha çok lens merkezinde gelişen kataraktlarda izlenir.


  • Bebeklerde de katarakt gelişebilir mi?
Bebeklerde de katarakt görülebilir. Yeni doğan devresinde görülme sıklığı %0.4 dür. Genetik özellikler, hamilelikte kullanılan ilaçlar ve bu dönemde geçirilen hastalıklar katarak gelişimine neden olabilir. Eğer görmeyi etkileyecek kadar yoğun bir katarakt varsa ve bu tedavi edilmezse, çocukta göz tembelliğine, şaşılığa ve gözde nistagmusa (titremeler) neden olabilir.

  • Katarakt diğer gözüme zarar verir mi?
Katarakt genel olarak ne bulunduğu göze ne de diğer göze zarar vermez. Bir gözde katarakt geliştiğinde diğer göz çok kullanıldığı içinde hasar görmez. Özel bazı durumlarda, katarakt alınmaz ise göz içi basınç artışlarına neden olarak kalıcı hasara neden olabilir. Bu durumlarda beklenilmeden ameliyatın yapılması gerekmektedir.

  • Katarak nasıl tedavi edilir?
Kataraktın tedavisi cerrahidir. Göz içerisinde bulanıklaşan merceğin çıkartılması ve dışardan saydam yapay merceğin konulması ile tedavi edilir. Günümüzde en modern katarak cerrahisi fakoemülsifikasyon yöntemidir. Bu yöntemde göz içine küçük kesi yapılarak girilip, mercek göz içerisinde ses dalgalarının yardımı ile parçalanıp dışarı alınmakta ve aynı kesiden katlanabilir şeffaf yapay mercek göz içerisine yerleştirilmektedir. Küçük kesi yapıldığı için genelde yara yerine dikiş konulmamaktadır.

  • Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?
Katarakt ameliyatında zamanla, kataraktın hastanın günlük yaşantısına olan etkisine bağlıdır. Aktif çalışan ve yaşayan kişilerde ameliyat daha erken dönemde yapılabilir. Erken dönemde yapılan ameliyatlarda katarakt sertleşmediği için süre daha kısadır. Geç kalınan ve lensin çok sertleştiği veya göz içinde eridiği durumlarda ameliyat zorlaşır ve süre daha uzar.

  • Katarakt ameliyatında hangi anestezi uygulanır?
Standart katarakt ameliyatı lokal anestezi altında yapılmaktadır. Cerrahi öncesinde göze damla damlatılarak göz yüzeyinde anestezi sağlanmaktadır. Operasyon sırasında dokunmalar hissedilebilir ancak ağrı duyulmaz. Operasyon sırasında yukarda görülen mikroskop ışığına bakılmalı ve göz oynatılmamalıdır. Cerrahi sırasında nabız ve solunum düzeyi monitörize edilecektir.

  • Katarakt ameliyatı sonrasında ikincil katarakt gelişebilir mi?
Katarakt ameliyatında göz içi lensi tamamen alındığı için ikinci defa katarakt gelişmez. Ancak göz içerisine konulan merceğe destek içi bırakılan ince zar zaman içerisinde bulanıklaşabilir. Eğer böyle bir durum gelişir ise bu zar YAG lazer ile açılarak görme eski düzeyine getirilir.